Zdravotní stav slepic – posouzení

Zejména začátečníci mají pochybnosti o zdravotním stavu svých slepiček, Předkládáme zde tedy pár užitečných informací o tom, jak zhodnotit zdravotní stav slepice, která se vám zda nemocná. Pokud budete žádat  o radu veterinárního lékaře, je dobré vědět, o čem informovat a na co se ptát. Pravidelně své slepičky kontrolujte, věnujte jejich pozorování min. několik minut denně. Nebojte se je vzít do náručí, abyste si je prohlédli z blízka.

Hřebínek

Hřebínek je posazen na temeni hlavy slepice, měl by být “baculatý/plný”, lesklý a měl by mít červenou barvu (často tak rozpoznáme, že slepice nese/je ve snůšce). Pokud je hřebínek bledý a stále kyprý, slepice je zdravá, ale pravděpodobně nesnáší. Pokud je hřebínek oschlý, splasklý a šupinatý, poukazuje to na zhoršený zdravotní stav.

“Prsní kost”

Prsní kost je usazena ve středu hrudníku slepice. Měla by být po obou stranách souměrně lemována svaly. Pokud prsní kost vyčnívá, slepice je hubená a může mít problémy (zdravotní, ovšem i psychické). Nenechte se mýlit kyprým peřím slepice, které vystouplou hrudní kost snadno skryje.

Peří

Peří by mělo být čisté, upravené (netýká se slepiček čerstvě přivezených z velkochovu, ty často téměř žádné peří nemají).Slepice by neměla být načepýřená,zježená.

Kůže

Kůže čistá,bez šupin růžová.

Oko

Oko suché čisté nepřihmouřené.

Končetiny

Končetiny symetrické,bez otoků.

Kloaka/řiť

“Zadeček” by měl být v první řadě čistý a úhledně vtažený/uspořádaný, kulatý tvar znamená, že slepice nenese, protáhlý až štěrbinový tvar znamená, že snáší. Špinavá řiť/kloaka je známkou infekce nebo zažívacích problémů

Vole

Je to takový “nákupní košík” slepice, kde shromažďuje jídlo před následnou pasáží dále do žaludku. Vole se nachází v dolní části krku, je to rozšíření jícnu před jeho vstupem do tělní dutiny. Když slepice zobe zrní, vole se pomalu plní a poté je vyprázdněno do žaludku. Vole by nemělo být příliš napěchované (jídlo bylo příliš tuhé, kompaktní), ani vodnaté (indikuje zkysané zkažené zrní, krmivo).

Břicho

Břicho slepice má být oblé a měkké, avšak ne zvětšené. Pokud je břicho nafouklé a slepice má roztažené nohy, zkontrolujte, zda je břicho tvrdé a pevné, nebo měkké a vodnaté. Tvrdé břicho může znamenat zánět pobřišnice (důsledek retrográdního pohybu albumenu vejcovodem následkem bakteriální infekce; pokud jsou původcem bakterie rodu Pasteurella nebo Salmonella-léčba antibiotiky, u etiologie bakteriemi rodu Escherichia se doporučuje kontrola hmotnosti, čistoty vody, rizikový faktor je vysoká četnost dvoužloutkových vajec (převzato z https://www.merckmanuals.com/vet/poultry/disorders_of_the_reproductive_system/egg_peritonitis_in_poultry.html).Měkké vodnaté břicho indikuje hromadění tekutiny v břišní dutině (ascites).

Chování

Zdravá slepice je aktivní a stále zaměstnaná hledáním jídla, hrabe, krmí se, pije a čechrá si peří. Slabá a nemocná slepice se zpravidla nezajímá o své okolí.

Někdy se slepice může zdát otrávená, pokud je vlhko a zima, nemusí jí počasí zrovna přijít k chuti.

Vždycky si prohlédněte zdravou slepici dřív, než slepici, která se vám zdá v nepořádku, abyste byli schopní srovnání. Pokud budete volat veterináře o radu, jen přesné a podrobné informace mohou pomoci s diagnózou a s volbou léčby.

  (Tyto informace jsou převzaty od organizace British Hen Welfare Trust)